Kiedy już wybierzemy zabudowę kuchenną naszych marzeń, warto jeszcze właściwie przygotować pomieszczenie do jej montażu i zaprojektować ustawienie poszczególnych mebli. Wiele szczegółów, które umykają osobom przygotowującym swoją kuchnię do zabudowy, może potem utrudnić zaprojektowanie i wykonanie wymarzonych mebli. W trakcie prac wykończeniowych czy remontowych należy więc zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.
Ogólne wytyczne
Podłoga kuchni powinna na całej powierzchni być płaska, bez nierówności i pochyleń. Ważne jest także, aby równa była powierzchnia ścian, zaś kąty pomiędzy nimi były kątami prostymi. Kładąc nową glazurę, warto ułożyć ją na równi z tynkiem, bez uskoków, tzn. płytki powinny być "wpuszczone" w ścianę tak, aby nie wystawały. Dzięki temu po zawieszeniu szafek górnych nie uwidocznią się szpary pomiędzy tylną krawędzią szafki a ścianą. Glazurę kładziemy na wysokości od 150 cm w dół; do ok. 80 cm. W miejscu ustawienia kuchenki od poziomu 170 cm. Pamiętajmy też, że szafka zlewozmywakowa nie ma pleców i w miejscu, gdzie będzie ustawiona, również warto położyć glazurę. Podobnie za wolno stojącą kuchenką czy lodówką. Wszelkie rury nie mogą odstawać od ściany więcej niż 7 cm, a w miejscu przechodzenia za zmywarką ,szafą lodówkową czy piekarnikiem muszą być wpuszczone w ścianę.
Przyłącza
Gniazdka elektryczne do urządzeń AGD umieszczamy jak najbliżej podłogi, ich górna krawędź może maksymalnie sięgać do wysokości 10 cm. Gniazdko do zmywarki powinno zostać zamontowane nie pod samym urządzeniem, ale za szafką obok. Gniazdko do okapu kominowego umieszczamy centralnie na wysokości 190-210 cm tak, aby zakryć je rurą pochłaniacza. Do okapu podszafkowego czy typu slim gniazdko montujemy nad krawędzią górnych szafek (czyli dla szafek górnych o wysokości 72 cm na poziomie ok. 220 cm, dla szafek o wysokości 86 cm ok. 235 cm). To gniazdko posłuży nam również do podłączenia oświetlenia. Gniazdka użytkowe instalujemy na wysokości ok 110-120 cm, pamiętając o tym, by nie znalazły się nad zlewem, czy za szafą lodówkową lub gospodarczą. Do baterii stojącej i zmywarki ujęcie wody instalujemy w centralnym miejscu szafki zlewozmywakowej, na wysokości ok 60 cm. Pamiętajmy, aby przyłącze kończyło się zaworkiem z filtrem. Do zmywarki i pralki stosujemy wyjście pół cala na 3/4 do baterii albo pół cala na 3/8. Odpływ wody umiejscawiamy w środku szafki zlewozmywakowej na wysokości ok. 56 cm. Odpływ wody ze zmywarki podłączymy zaś do syfonu zlewozmywaka.
W przypadku gdy mamy w mieszkaniu instalacje gazową, zawór do gazu najlepiej zainstalować w obrysie szafki zlewozmywakowej. Zwracając uwagę by nie kolidował z innymi instalacjami, a jednocześnie by był do niego łatwy dostęp.
Szafki górne
Wysokość na jakiej wieszamy szafki górne uzależniona jest zarówno od ich wysokości, jak i wysokości szaf gospodarczych w kuchni. Jeżeli nie planujemy zabudowy lodówki czy szaf gospodarczych, możemy przyjąć, że dolna krawędź szafki wiszącej powinna się znaleźć na wysokości 144-145 cm. Przy płycie gazowej szafek nie możemy powiesić za nisko, gdyż wysoka temperatura może je uszkodzić. W ogóle warto mocno zwrócić uwagę, w jaki sposób w projekcie kuchni rozmieszczone zostaną urządzenia grzejne. Mając na uwadze oddziaływanie ciepła czy wilgoci, najbezpieczniejszy w użytkowaniu jest front z płyty MDF lakierowanej. Jeśli jednak mamy meble wykonane z płyty MDF foliowanej lub z płyty wiórowej laminowanej, warto zastosować nad płytą grzewczą okap szerszy od niej, lub w szafkach obok okapu fronty oszklone z ramkami aluminiowymi.